02.02.2015 r.
Prawne podsumowanie stycznia 2015 r.
Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy do zapoznania się z najnowszym biuletynem prawnym naszej kancelarii.
Ww. biuletyn zawiera wybrane, najnowsze zmiany w polskich przepisach prawnych z zakresu regulacji dotyczących ochrony danych osobowych, Krajowego Rejestru Sądowego, ubezpieczeń emerytalnych i rentowych, prawa spółek handlowych oraz ochrony konkurencji i konsumentów.
- Details
- Hauptkategorie: Aktualności
26.01.2015 r.
Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym memorandum kancelarii dotyczącym nowelizacji przepisów o upadłości konsumenckiej.
Nowelizacja przepisów o upadłości konsumenckiej
W dniu 31 grudnia 2014 r. weszła w życie ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze, ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 1306, dalej „nowelizacja”). Nowelizacja wprowadziła doniosłe zmiany dotyczące postępowania upadłościowego wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, czyli tzw. upadłości konsumenckiej. Podstawowym celem nowelizacji jest ułatwienie ogłoszenia upadłości przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, w szczególności poprzez złagodzenie obowiązujących w tym zakresie rygorów oraz obniżenie kosztów wniosku o ogłoszenie upadłości.
- Details
- Hauptkategorie: Aktualności
20.01.2015 r.
Odwrócony kredyt hipoteczny - nowa instytucja prawna
W dniu 15 grudnia 2014 r. weszła w życie ustawa z dnia 23 października 2014 r. o odwróconym kredycie hipotecznym (Dz. U. z 2014 r., poz. 1585, dalej „ustawa”). Ustawa wprowadziła na polski rynek finansowy zupełnie nową instytucję, jaką jest odwrócony kredyt hipoteczny. Podstawowym celem ten instytucji jest umożliwienie osobom fizycznym uzyskania dodatkowych środków pieniężnych w ramach specjalnego kredytu udzielanego przez bank za ustanowieniem określonego w przepisach zabezpieczenia.
W pierwszej kolejności wskazać należy, że instytucja odwróconego kredytu hipotecznego jest przeznaczona tylko dla osób fizycznych będących właścicielami nieruchomości lub posiadających spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub prawo użytkowania wieczystego. W ustawie wskazano przy tym, że umowę odwróconego kredytu hipotecznego mogą zawrzeć także współwłaściciele nieruchomości oraz osoby posiadające udział w ww. prawie do lokalu lub prawie użytkowania wieczystego. To zaś oznacza, że z nowej instytucji mogą skorzystać nie tylko osoby samotne, ale również małżonkowie. Warto przy tym dodać, że ustawa nie wprowadza dolnej granicy wieku kredytobiorcy.
- Details
- Hauptkategorie: Aktualności