23.04.2015 r.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z najnowszym memorandum kancelarii dotyczącym alternatywnych metod rozwiązywania sporów konsumenckich.
ADR - alternatywne metody rozstrzygania sporów konsumenckich,
nadchodzące ułatwienia
W dniu 9 lipca 2015 r. mija termin implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/11/UE z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie alternatywnych metod rozstrzygania sporów konsumenckich oraz zmiany rozporządzenia (WE) nr 2006/2004 i dyrektywy 2009/22/WE (dyrektywa w sprawie ADR w sporach konsumenckich), opublikowanej w Dz. Urz. UE L 165 z 18.06.2013 r. (dalej „Dyrektywa”). W związku z powyższym, w chwili obecnej trwają w Radzie Ministrów prace nad ustawą o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich.
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Aktualności
16.04.2015 r.
Zapraszamy do zapoznania się z memorandum kancelarii dotyczącym nowej ustawy o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka.
Ochrona pokrzywdzonego i świadka – nowa ustawa
W dniu 8 kwietnia 2015 r. weszła w życie ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka (Dz.U. z 2015 r., poz. 21, dalej "nowa ustawa"). Celem nowej ustawy jest kompleksowe uregulowanie kwestii związanych z ochroną pokrzywdzonego i świadka biorących udział w postępowaniu karnym i karno-skarbowym oraz osób im najbliższych oraz wprowadzenie nowych, dotychczas nieprzewidzianych rozwiązań w tym zakresie. Poniżej zostaną omówione najważniejsze z regulacji nowej ustawy.
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Aktualności
Podsumowanie prawne marzec 2015 r.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z najnowszym biuletynem prawnym naszej kancelarii.
Ww. biuletyn zawiera wybrane, najnowsze zmiany w polskich przepisach prawnych z zakresu regulacji dotyczących aktów stanu cywilnego oraz zmiany imienia i nazwiska, które weszły w życie w marcu 2015 r., jak również wybrane orzecznictwo Sądu Najwyższego.
PRAWO O AKTACH STANU CYWILNEGO
1 marca 2015 r. weszła w życie ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 2014 r., poz. 1741), na podstawie której uchylono dotychczas obowiązującą ustawę z dnia 29 września 1986 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 2011 r. Nr 212, poz. 1264) i uregulowano materię związaną ze stanem cywilnym wprowadzając szereg nowych rozwiązań, w tym przede wszystkim:
- wprowadzono zasadę prowadzenia akt stanu cywilnego w systemie teleinformatycznym (tj. w formie elektronicznej) zamiast w formie papierowej jak to miało miejsce do tej pory;
- wskazano, że dostęp do rejestru stanu cywilnego mają minister właściwy do spraw wewnętrznych, kierownik urzędu stanu cywilnego, zastępca kierownika urzędu stanu cywilnego oraz, w zakresie sprawowanego nadzoru – wojewoda, co w rezultacie wyłączy obowiązek przedkładania w urzędach stanu cywilnego odpisów aktów stanu cywilnego, przy realizacji czynności z zakresu rejestracji stanu cywilnego, a kierowników urzędu stanu cywilnego zwolni od przekazywania pocztą informacji o zmianach związanych ze stanem cywilnym...
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Aktualności